Žilinské občianske združenie „PRIATELIA STONOŽKY", ktorého činnosť je zameraná na pomoc chorým ľuďom, pravidelne organizuje maľovanie detských pohľadníc a zabezpečuje ich následný predaj. Získané finančné prostriedky využíva na pomoc Fakultnej nemocnici s poliklinikou v Žiline a dopĺňa zväčša prístrojové vybavenie jednotlivých oddelení.
Na štvrtkovom stretnutí „stonožkové" deti odovzdali riaditeľovi Štefanovi Volákovi tri darovacie šeky, ktoré pre vedenie nemocnice symbolizujú podanie pomocnej ruky pri zvyšovaní kvality poskytovanej zdravotnej starostlivosti. Vďaka nim majú pacienti dvoch lôžkových oddelení k dispozícii 47 nových matracov a na pediatrické oddelenie pribudol jeden z najfrekventovanejších prístrojov - EEG čiapka pre najmenších. Aktivita nadaných detí pod vedením angažovaných učiteliek tak nemocnici aktuálne priniesla 4890 €. Od roku 2003 sa ich snaha podpísala pod investície v celkovej sume viac ako 50 tisíc eur.
Vianočné pohľadnice maľovali žiaci zo ZŠ Gaštanová, ZŠ Jarná, ZŠ Hôrky a ZUŠ Ferka Špánika. Deti kreslia pohľadnice na hodinách výtvarnej výchovy, na výtvarnom krúžku a niektoré aj doma. Kresba jednej kvalitnej pohľadnice im zaberie približne 2 hodiny. Najusilovnejšia žiačka Alexandra Zavadská vytvorila za 2 mesiace okolo 50 pohľadníc.
„Veľmi si vážim možnosť osobne sa stretnúť s malými odhodlanými pomocníkmi, ktorí neváhali a svoj výtvarný talent nasmerovali práve na pomoc pacientom našej nemocnice. Rovnako oceňujem osobný vklad a empatiu zo strany dobrovoľníkov, ktorí vedú svojich žiakov k humánnosti a zmysluplným aktivitám," povedal na stretnutí riaditeľ FNsP Žilina Štefan Volák.
„Pohľadnice sme predávali jednotlivcom aj firmám, na školách deťom, rodičom a učiteľom. Za posledný predaj pohľadníc sme získali 2 595,84 eur. Ďalšie peniaze na nákup matracov sme doložili z našich financií, ktoré sme získali v rámci príspevku 2 % z dane od našich prispievateľov," vysvetlila učiteľka ZŠ Daniela Popluhárová.
Všetky obdarované oddelenia prijali správu o pomoci s veľkou radosťou. „Pri vyšetreniach detských, hlavne neurologických pacientov, potrebujeme podobných EEG čiapočiek viac, a to kvôli rôznym veľkostiam. Nie je to ako u dospelých, kde sa už veľkosť hlavy nemení. Prístroj je v permanencii aspoň tri krát za deň." vysvetlila vedúca sestra pediatrického oddelenia Anna Löwingerová.
Liečebňa dlhodobo chorých získala 26 matracov s pamäťovou penou. „Na našom oddelení sú hospitalizovaní väčšinou imobilní pacienti, ktorí sú 24 hodín pripútaní na lôžko. Preto je pre nás veľmi dôležité poskytnúť im na lôžku čo najväčší komfort. Našou snahou je zabezpečiť nielen pohodlie na lôžku, ale najmä predísť vzniku preležanín. Matrace s pamäťovou penou k tomu určite prispejú," povedala vedúca sestra LDCH Janka Hulínová.
Na oddelení úrazovej chirurgie boli matrace na posteliach značne poškodené a znečistené. Príspevok od „Priateľov stonožky" sme investovali do zakúpenia 6 kusov matracov na Jednotku intenzívnej starostlivosti a 15 matracov na lôžkovú časť oddelenia," uviedla Jana Klundová, vedúca sestra oddelenia úrazovej chirurgie.
Riaditeľ nemocnice v rámci spoločného stretnutia otvoril aj otázku spoločných projektov v budúcnosti a vyjadril ústretovosť voči aktivitám dobrovoľníkov. Čoskoro sa tak odštartuje výzdoba čakárne, tvorivá dielňa v rámci pediatrického oddelenia a ďalšie aktivity s cieľom propagovať detské pohľadnice u širokej verejnosti. V intenciách tejto dohody bude vedenie nemocnice posielať pri príležitosti Vianoc výlučne pohľadnice z dielne OZ „Priatelia stonožky."
V roku 1998 vzniklo v Žiline občianske združenie „PRIATELIA STONOŽKY", ktorého činnosť je zameraná na pomoc chorým ľuďom. OZ organizuje maľovanie detských pohľadníc na školách, zabezpečuje ich predaj a získané finančné prostriedky daruje zdravotným oddeleniam na nákup prístrojov.
Pre „STONOŽKU" maľujú deti vo veku od 5 do 15 rokov pod vedením učiteľov a dobrovoľníkov. Maľovanie pohľadníc rozvíja tvorivosť detí, ale najmä ich spolucítenie s inými ľuďmi, empatiu. Učí ich aktívne a nezištne pomáhať. Deti si uvedomujú dôležitosť a prínos svojej práce. Vytvorili už tisíce maľovaných pohľadníc vo svojom voľnom čase i na hodinách výtvarnej výchovy. Z mnohých krajín sveta prichádzajú poďakovania, ktoré vyjadrujú obdiv nad ich prácou. Oceňujú hlavne humanitárne poslanie ich činnosti, zručnosť, fantáziu a výtvarné hodnoty ich diel.
Deti vytvárajú najmä vianočné pohľadnice. Výťažok za každý maľovaný originál alebo kópiu ich obrázkov ide na nákup potrebných zdravotníckych prístrojov. Dieťa začína tak, že na kartičku veľkosti 13x19 cm nakreslí motív, ktorý sa potom nalep na kvalitné dvojstranové karty a do predtlačeného textu pribudnú údaje o autorovi obrázka. Takto pripravené pohľadnice predávajú dobrovoľníci jednotlivcom alebo firmám na rôznych akciách.