Aktuálne

Všímajte si vaše znamienka. Európsky deň melanómu upozorňuje na rakovinu kože.

Žilina 15. máj 2018 – Pri príležitosti dnešného Európskeho dňa melanómu apelujú na preventívne vyšetrenia materských znamienok a kožných nádorov aj odborníci z Ambulantného centra dermatovenerológie žilinskej nemocnice. „Kontrola znamienok je veľmi dôležitá. Takmer každý človek má na svojom tele materské znamienka. Ak sa nemenia, nerastú do plochy alebo do výšky, sú symetrické, pravidelne sfarbené s veľkosťou do päť milimetrov, obvykle sa netreba znepokojovať. No treba si všímať také znamienka, ktoré sa začnú meniť – zväčšovať, meniť farbu, začnú svrbieť či páliť. Vtedy treba vyhľadať kožného lekára, ktorý pacienta vyšetrí a v prípade potreby odošle ku nám na príjmovú ambulanciu a tu už pokračujeme s ďalšími vyšetreniami, liečbou alebo sledovaním," informovala vedúca lekárka oddelenia dermatovenerológie Fakultnej nemocnice s poliklinikou v Žiline Milada Kullová. Pri diagnostike využívajú lekári špeciálny prístroj – ručný dermatoskop, detailne odhaľujúci štruktúru znamienok. K sledovaniu pigmentových kožných lézií slúži zase digitálny dermatoskop, v ktorom je možné snímky archivovať a pozorovať ich prípadný vývin.

Európsky deň melanómu pripomína dôležitosť prevencie a včasného vyšetrenia materských znamienok i iných kožných lézií, ktoré môžu viesť až k rakovine kože. Medzi najrizikovejšie skupiny patria pacienti s ryšavými a plavými vlasmi, s modrými alebo zelenými očami opaľujúci sa dočervena. „Zistilo sa, že po jednom spálení na slnku sa až štyrikrát zvyšuje riziko vzniku najzákernejšej formy rakoviny kože – malígneho melanómu. Pokiaľ melanóm zachytíme vo včasnom štádiu, ochorenie môže mať dobrú prognózu. Ak ho však diagnostikujeme v neskorom štádiu, prognóza sa rapídne zhoršuje," upozorňuje M. Kullová.

 V žilinskej nemocnici používajú lekári digitálny dermatoskop, v ktorom sledujú všetky prípadné zmeny Európsky deň melanómu pripomína dôležitosť prevencie a včasného vyšetrenia materských znamienok

Na vzniku nádorových ochorení sa podieľa genetická záťaž, no ide tiež o vonkajšie faktory, v prípade rakoviny kože najmä o nadmernú expozíciu ultrafialovému žiareniu. „Treba sa chrániť a vyhýbať častej expozícii na slnku, a to predovšetkým medzi jedenástou a treťou hodinou. Počas leta je vhodné nosiť voľné dlhé oblečenie, klobúky a používať krémy s ochrannými UV filtrami," radí vedúca lekárka dermatovenerológie s tým, že obzvlášť opatrní by mali byť rodičia malých detí. „Detská pokožka je omnoho citlivejšia, je potrebné ju chrániť o to viac," doplnila.

Oddelenie dermatovenerológie žilinskej nemocnici nájdu pacienti na prízemí budovy monobloku, v ktorom sa nachádza aj interné oddelenie. Pre návštevu príjmovej ambulancie je potrebné mať odporúčanie od spádového kožného lekára, zdravotnú kartu, eventuálne výpis zo zdravotnej dokumentácie.
Počet návštev: 7820507
Dnes je 22. december 2024, meniny má Adela
intranet
© 2012 FNSP Žilina ▪ Všetky práva vyhradené ▪ Programming by: viadon.sk