Závislým pomáha centrum v Považskom Chlmci, oslávilo 14. výročie
Žilina 4. júl 2018 – Uplynulý víkend oslávilo Centrum pre liečbu drogových závislostí (CPLDZ) v Považskom Chlmci v pôsobnosti žilinskej nemocnice už 14. výročie. Pri tejto príležitosti pripravil Klub závislých tradičné slávnostné stretnutie, v rámci ktorého odovzdali niekoľko desiatok diplomov za abstinenciu v priebehu jedného, troch, piatich, desiatich a dokonca 30 rokov. „Naše centrum alebo aj Modrý domček, ako ho zvyknú bývalí pacienti nazývať, sa zaoberá liečbou závislostí, či už od alkoholu, drog ako marihuana alebo pervitín, ale i hazardných hier. Okrem 10-týždňovej liečby realizujeme tiež stretnutia skupiny abstinujúcich závislých a dvakrát ročne odovzdávame našim abstinujúcim slávnostné diplomy za ich abstinenciu. Veľmi nás teší, že tentokrát prišlo viac ako 100 klubistov, ich rodinných príslušníkov či priateľov a spoločne sme oslávili tento deň," uviedla psychologička CPLDZ Jana Vanková.
Diplom si prevzal aj Pavol Minarčík, zamestnanec centra, ktorý v Modrom domčeku pôsobí ako laický terapeut a abstinuje už 30 rokov. „Priviedol ma tu môj priateľ, pán doktor Chaban, ktorý bol hlavným odborníkom na drogové závislosti ministerstva zdravotníctva a zároveň hlavným gestorom nášho centra. Bol som veľmi nahnevaný na seba a na život, ktorý som viedol, takže dopredu ma hnala túžba a silná motivácia to zmeniť. V živote som si nemyslel, že ja budem 30 rokov abstinovať, no spravil som prvý krok a deň po dni je z toho 30 rokov. Na základe mojej choroby som sa rozhodol pomáhať aj ďalším a v tom je sila nášho klubu. Ľudia k nám prídu, môžu sa vyrozprávať a vždy je tam človek, ktorý počúva a má pocit, že prežil vlastne to isté, tak povie aj svoj príbeh a má to ohromnú silu," priblížil.
Stretnutia klubu prebiehajú každý štvrtok od 17.30 do 20.00 h v Centre pre liečbu drogových závislostí v Považskom Chlmci a sú otvorené i rodinným príslušníkom či potenciálnym záujemcom. Liečbu závislosti ambulantnou formou realizuje ambulancia CPLDZ v areáli žilinskej nemocnice, ústavná forma prebieha priamo v Považskom Chlmci. „V rámci ústavnej formy pracujeme s komunitou približne 35 ľudí, komunita je zmiešaná, čo sa týka pohlavia aj typu závislosti. Samotná liečba je v zásade dobrovoľná, trvá 10 týždňov a má režimový charakter s presne stanoveným denným programom a pravidlami. Dôraz kladieme predovšetkým na aktívny prístup pacienta k liečbe," zdôraznila J. Vanková s tým, že základom je komunita a skupinová psychoterapia doplnená pracovnými i športovými aktivitami a relaxáciou. Starostlivosť poskytuje terapeutický tím zložený z lekárov, sestier, psychológov, liečebného pedagóga, sociálneho poradcu, ergoterapeuta, správcov i laického terapeuta. Ročne absolvuje liečenie približne 240 pacientov.